USA update nr 1/2021

Zdecydowałem się raz na jakiś czas wprowadzać krótkie „USA update”, czyli przegląd tego co dzieje się w prawodawstwie w Stanach Zjednoczonych, jak wygląda praktyka regulatorów i jakie nowe inicjatywy podejmowane są przez kluczowych regulatorów dla rynku finansowego i kapitałowego (OCC, FED, SEC, FINRA, CFTC i inni). Chociaż prawodawstwo i praktyka regulacyjna USA nie ma przełożenia (co do zasady, patrz FATCA)  na rynek polski, to na pewno warto spoglądać z zaciekawieniem na rynek amerykański, jako że od lat jest jednym z „trendsetter’ów” regulacyjnych dla rynków finansowych i kapitałowych.

Najpierw krótkie wprowadzenie w zakresie kilku regulatorów z USA:

  1. OCC czyli Office of Comptroller of Currency to amerykański regulator, który jest niezależnym biurem w ramach amerykańskiego Departamentu Skarbu (United States Department of the Treasury), który został powołany na mocy National Currency Act of 1863 i jest głównym nadzorcą bankowym w USA. Do głównych zadań OCC należy: zapewnienie bezpieczeństwa i stabilności rynku bankowego USA, sprzyjanie konkurencji i rozwojowi banków w USA, zapewnienie sprawiedliwego i równego dostępu do usług finansowych dla obywateli USA, nadzorowanie banków w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, badanie i ściganie z urzędu czynów przestępczych popełnionych przez banki, ale także ich pracowników.
  2. SEC czyli United States Securities and Exchange Commission to amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd. SEC jest agencją Rządu Federalnego USA. Do jej głównych zadań należy nadzór nad rynkiem papierów wartościowych USA. Głównymi zadaniami SEC są odpowiedzialność za egzekwowanie prawa federalnego w kontekście papierów wartościowych,  także poprzez tworzenie nowych przepisów prawnych w zakresie papierów wartościowych oraz regulacji całej branży papierów wartościowych w tym szczególności akcji i giełdowych instrumentów pochodnych.
  3. CFTC czyli Commodity Futures Trading Commission to niezależna agencja przy Rządzie USA, która została powołana w 1974 roku w celu nadzoru i regulowania rynku kontraktów futures i opcji. CFTC zapewnia transparentność na rynkach terminowych poprzez zachęcanie dealerów do podnoszenia ich konkurencyjności i efektywności, zapewnienie ich integralności, ochronę uczestników rynku przed manipulacją instrumentami finansowymi, nieuczciwych praktykami handlowymi, a także nadużyciami w tym w szczególności przed wykorzystywaniem informacji poufnej.
  4. FED czyli Federal Reserve System to System Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych, czyli de facto bank centralny USA. FED powstał na mocy Ustawy o Rezerwie Federalnej z 1913 roku. Do głównych celów FED należy: dążenie do wzrostu zatrudnienia, dążenie do zapewnienia stabilności cen, dążenie do stabilnego wzrostu gospodarczego, zapewnienie stabilności na rynkach walutowych, wspieranie stabilności systemu finansowego. Z kolei główne zadania realizowane przez FED to: nadzór nad bankami (jako jeden z nadzorców rynku bankowego), prowadzenie polityki pieniężnej USA, organizowanie systemu rozliczeń pieniężnych, kontrola nad ilością wyemitowanego pieniądza, pełnienie funkcji banku państwa.
  5. FINRA czyli Financial Industry Regulatory Authority to niezależna organizacja pozarządowa powstała w 2007 r., której głównym zadaniem jest tworzenie i egzekwowanie zasad w zakresie brokerów i firm brokerskich w USA, ale także nadzór nad egzaminami kwalifikacyjnymi dla maklerów.  Misją FINRA jest ochrona inwestorów przed fraudami i wszelkimi niewłaściwymi praktykami na rynku.

Mając już wstęp o regulatorach z USA za sobą, skupmy się na subiektywnie wybranych newsach z ostatniego miesiąca:

  1. SEC – większa ochrona seniorów na rynku finansowym: w USA od 2018 r. obowiązuje tzw. Senior Safe Act, czyli „ustawa o bezpieczeństwie seniorów”. Ustawa ta wprowadza m.in. zwolnienie od odpowiedzialności cywilnej i administracyjnej (co do zasady) dla osoby zgłaszającej nadużycia związane z rynkiem finansowym popełnione wobec seniora („senior citizen”). Więcej o Senior Safe Act możecie przeczytać: TUTAJ. W czerwcu SEC, FINRA wraz z NASAA (North American Securities Administrators Association) w związku z przypadającym na dzień 15 czerwca Światowym Dniem Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi (więcej o tym dniu na stronie RPO) postanowiły utworzyć program szkoleniowy, który zgodnie ze słowami przewodniczącego SEC Gary’ego Genslera ma pomóc w edukacji specjalistów rynku finansowego w zakresie rozpoznawania i zgłaszania nadużyć finansowych wobec osób starszych. Świetna inicjatywa, podobnie jak i ustawa Senior Safe Act.
  2. CFTC – ciąg dalszy reformy benchmarków: Podkomitet ds. reformy benchmarkowej przy MRAC (the CFTC’s Market Risk Advisory Committee’s (MRAC) Interest Rate Benchmark Reform Subcommittee) zalecił dalsze kroki w reformie benchmarkowej tj. odejścia od stosowania wskaźnika LIBOR. Podkomitet rekomenduje stosowanie SOFR (Secured Overnight Financing Rate) zamiast stawki LIBOR, zgodnie z inicjatywą SOFR First (wzorowaną na brytyjskiej SONIA First), która zakłada priorytetowe stosowanie SOFR. Podkomisja zaleca aby dealerzy stosowali miedzy sobą stawkę SOFR już od dnia 26 lipca 2021 r. i zastąpili nią od tego dnia stawkę LIBOR. Zalecenia podkomitetu zostaną przekazane do rozpatrzenia przez MRAC.

Autor

Grzegorz W.

Grzegorz Włodarczyk - więcej w zakładce "O autorze"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s